Vrtec Ciciban

Napoved dejavnosti

ponedeljek, 1. 1. 2018: Novo leto
četrtek, 8. 2. 2018: Slovenski kulturni praznik

Tradicionalno slovensko naj bo!

V mojem srcu je nemir,

na jesenski ta večer

tiho stopim tam čez prag,

grem v moj stari čebelnjak.

(L. Slak)

Vse dni, ki so nas vodili k Tradicionalnemu slovenskemu zajtrku, smo se v Vrtcu Ciciban pogovarjali o pomenu kmetijstva in čebelarstva, o pomenu zajtrka in ozaveščali otroke o zdravem načinu življenja ter o pomembnosti gibanja. Poleg likovnega in glasbenega  ustvarjanja, smo izdelovali tudi različne dobrote. V vrtcu sta nas obiskala čebelarja. Predstavila sta nam  zanimivosti o življenju čebel in čebelarstva. Z zanimanjem smo jima prisluhnili. Veseli smo bili tudi podarjenega medu, ki ga bomo okušali v prihodnjih dneh.

Danes pa je v vrtcu res dišalo po domačem kruhu, mleku, maslu in medu. Okusili smo tudi domača jabolka. Takšna hrana je krepčala naše prababice in pradedke in pri njih je vsak dan dišalo po domačem. Želimo si, da bi bil vsak podoben današnjemu, ko se je živelo, jedlo in pelo malce bolj tradicionalno slovensko.

Danes je z nami zajtrkoval župan gospod Rajko Meserko. Za njegov obisk se mu zahvaljujemo.

Čeprav smo še majhni, nam je ob koncu zajtrka s pomočjo vzgojiteljic in harmonikarja Nika Grabnarja uspelo zapeti pesem Čebelar.

Voda od mita do arhitekture

Voda! Dejstvo je, da brez vode ne gre. Potrebujemo jo vsi, ljudje, živali in rastline. Pravzaprav je voda tako vse prisotna, da je mnogokrat očem nevidno, kje vse se nahaja in kje vse ima glavno besedo.

Tako je bilo včasih in tako je tudi sedaj. Razlika med včasih in sedaj je v tehnologiji, ki omogoča uporabo vode in v odnosu ljudi, ki vodo uporabljajo.

V preteklosti so ljudje svoja opravila z vodo povezali v zgodbe, pesmi, v običaje in arhitekturo. Vse to pa danes nam, njihovim zanamcem, predstavlja kulturno dediščino.

Prav je, da jo poznamo in jo cenimo.

Otroci iz Vrtca Ciciban so v skupinah Mravljice, Petelinčki in Sovice s svojimi vzgojiteljicami raziskovali in spoznavali vodne vire ter snovno in nesnovno kulturno dediščino v okviru projekta Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Raziskovanje je potekalo s pomočjo staršev, starih staršev in drugih krajanov, ki jih povezujejo s kulturno dediščino močne vezi.

Vse pridobljene informacije so stkali in povezali v kratkem kulturnem programu, ki so ga za starše, krajane in povabljene pripravili v četrtek, 28. septembra 2017, v Kulturnem domu Šmartno. Otroci so predstavili vodne vire v občini Šmartno, zgodbo o Hudiču in mlinarju, ki jo je prebrala ga. Erika Cerjak, perišče in perice, ljudski rajalni igri Kanglca in Štirnca, ljudski ples Ob bistrem potoku je mlin ter predmete s svojimi prvotnimi nazivi, ki so jih nekoč uporabljali pri rokovanju z vodo. Bogata scenografija  je pričarala vzdušje preteklosti.

Ravnatelj OŠ  Šmartno pri Litiji in Vrtca Ciciban, Albert Pavli, meni, da če želimo ohranjati našo bogato kulturno dediščino, moramo to zavest privzgajati že pri najmlajših, pomočnica ravnatelja Vrtca Ciciban, ga. Mojca Dragar pa dodaja, da v Vrtcu Ciciban negujemo in spoštujemo našo kulturno in naravno dediščino ter skušamo ohranjati vez med preteklostjo in sedanjostjo, vez med generacijami in iščemo ter spoznavamo stvari, ki so pomembne tako v našem vsakdanjem okolju kot širšem prostoru.

Strokovne delavke, ki smo se vključile v projekt evropske kulturne dediščine, pa se zavedamo, da kulturna dediščina s svojo bogato sporočilnostjo otroke nagovarja in jim predstavlja neponovljivo izkušnjo.

Teta Jesen

V Vrtec Ciciban je prišla Teta Jesen.V pisane barve odeta, s polno košaro jesenskih pridelkov. Otroci so jo najprej opazovali skozi okno, nato pa so jo povabili v svoje igralnice. Povedali so ji, kaj vse že vedo o njej, ji zapeli pesmice in povedali deklamacije. Pokazali so tudi jesenske razstave, ki so jih naredili. Na njen prihod so se pripravljali preko različnih dejavnosti. Nekateri so v naravi opazovali spremembe, drugi so v knjižnici iskali jesenske pravljice, tretji so likovno ustvarjali, ipd. V petek, na prvi jesenski dan, pa je po vrtcu zadišalo po jabolčnem zavitku, ki so ga skupaj z vzgojiteljicami pripravili otroci iz skupine pikapolonic. Teta Jesen je za konec zaupala še, da nas na prvi zimski dan obišče njena prijateljica. Le kdo bi to lahko bil? Komaj že čakamo, da jo spoznamo...

stran 1 od 2

Galerija skupnih dogodkov