Projekt - TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

Projekt tradicionalni slovenski zajtrk, je projekt, ki na dan slovenske hrane spodbuja uživanje tradicionalnih, lokalnih slovenskih jedi. Pobudnik projekta je bila Čebelarska zveza Slovenije, zato se na ta dan ponudi za zajtrk med lokalnega čebelarja, in ostala živila pridelana/predelana na tradicionalni način pri lokalnih kmetovalcih. To je: kruh iz krušne peči, sveže mleko, domače maslo in ekološko jabolko. Zajtrk je za učence brezplačen. Ker pa sama ponudba lokalne hrane ni dovolj za promocijo uživanja hrane domačega izvora, šola organizira vrsto dejavnosti, ki spodbujajo uživanje teh. Ena od dejavnosti je organizacija naravoslovnega dne na dan slovenske hrane (3. teden v novembru) oz. na delovno soboto, kjer učenci, v sodelovanju z lokalnimi kmetovalci, iz različnih domačih živil, pripravijo odlične tradicionalne jedi. Naučijo pa se tudi kako poteka pot od gojenja pšenice do na tradicionalni način spečenega kruha, kako se skrbi za čebelnjak in pridobiva med, kako poteka pridelava mleka in na tradicionalni način izdeluje mlečne izdelke ter kako poteka ekološka pridelava sadja in zelenjave. Da je dogajanje še bolj pestro, se povabi še tujce, ki predstavijo svoje tradicionalne jedi in organizira ekološko tržnico lokalnih kmetovalcev. ZD Litija pa z meritvami krvnega sladkorja, holesterola in pritiska z veseljem preveri zdravstveno stanje naših gostov.

Prijava/odjava uporabnika