Vrtec Ciciban

Mlečni zobki

Januar je mesec, ki ga vsako leto posvetimo tematikam v povezavi z zdravjem in našim telesom. Letos smo se pogovarjali, spoznavali in raziskovali mlečne zobe. Koliko jih otroci imajo (štetje in preštevanje do 20), kakšna so njihova imena in kakšna je njihova vloga. Imena zob in njihovo nalogo pri žvečenju hrane smo si poskušali zapomniti s pomočjo gibalnih asociacij, ki pomagajo pri lažjem in hitrejšem pomnjenju novih besed in vsebin. Morda so vam o svojih zobeh otroci povedali kaj novega tudi doma. Iskali smo razlike med zobmi; se naučili pesem o "Mojih belih zobkih" Svetlane Makarovič ter likovno ustvarjali. Urili smo se v ščetkanju svojih zob, ko nas je obiskala medicinska sestra; ščetkali smo z barvo po papirju, ščetkali smo maketo zob, na katerih so bili narisani "črvički". Vzporedno smo vsak dan po malo poslušali zgodbo o miški Sapra, ki se ji je zlomil zob. Zgodbo beremo počasi, stran po stran in se pogovarjamo o vsebini in novih besedah. Po zgodbi bomo pripravili tudi mini gledališko predstavo. Ali ste vedeli, da v Švici mlečne zobke ponoči odnese mravljica in za nagrado pusti kovanec? Da v Angliji in Ameriki pridejo po mlečne zobke zobne vile in pustijo presenečenje. Da jih v Rusiji imenujejo "mišji zobki", zato otroci svoj prvi zobek nastavijo miški pod posteljo. Na Poljskem svoje prve zobke posadijo na vrt, da bi novi zobje dobro rasli. Na Japonskem pa jih za srečo vržejo kar na streho. 

Članek: Kdaj začnejo izpadati mlečni zobje?

Priponke:
Download this file (Moji beli zobki.pdf)Moji beli zobki.pdf325 kB

Galerija Petelinčki

Vrtec Ciciban