×

Napaka

Error the gallery with an id of: 5081 is not published
Error the gallery with an id of: 37 is not published

 

Razvoj govora

Učenje govora in govornih spretnosti naj bosta otroku podana na zabaven, prijeten in zanimiv način. V možganih se "za zmeraj" vtisnejo le močna doživetja, zato naj otrok na poti osvajanja govora doživlja čim več pozitivnih doživetij in uspehov. Od vsega je najbolj pomembno, da smo otroku vzor pravilne izgovorjave. Govorimo počasi, jasno in razumljivo, govor pa podkrepimo še z dejanji, kretnjami in mimiko. Otrokovo nepravilno izgovorjeno besedo še enkrat pravilno ponovimo. Ne zahtevajmo, da ponavlja za nami. Pomembno je, da otrok sliši, kako se beseda pravilno izgovori. Večkrat, kot jih bo pravilno slišal, hitreje se mu bodo vtisnile v spomin. Dober govor se ne pridobi s prisilno vajo. Igrajmo se igrice, s katerimi razvijamo mišice govoril. Nekaj predlogov, ki jih izvajamo v skupini:

- tleskanje z jezikom ("konjiček"),

- prepevanje melodij z mrmranjem,

- posnemanje smrčanja,

- iztegovanje jezika ("pri zdravniku"),

- izpihovanje milnih mehurčkov, pihanje v mehurčke,

- oblizovanje ustnic,

- pošiljanje poljubčkov,

- iztegovanje jezika, lizanje ("muca pije mleko"),

- umivanje zob z jezikom,

- pihanje in odpihovanje papirčkov, vate,

- pihanje skozi cevke različnih debelin in dolžin ( v vodo, vato, žogice ...)

V ta namen je nastala tudi igra, ki smo jo poimenovali PIHOGOL. 

Prijava/odjava uporabnika